Czy ciąża jest przeciwwskazaniem w tapingu?

taping w ciążyKinesiotaping w naszym kraju zdobywa coraz większą popularność i nawet osoby, które nie wierzyły w cudowne działanie przyklejanych taśm, na gruncie najnowszych badań naukowych muszą pogodzić się z jego faktycznym działaniem. Czy jedna z uroków tej najnowszej metody rehabilitacji w przypadku bólów mięśniowo-stawowych mogą korzystać kobiety w okresie ciąży? Czy ciąża nie jest tutaj żadnym przeciwwskazaniem?

Na tak postawione pytanie w przypadku tapingu odpowiedź może być tylko jedna – taping w ciąży jest dozwolony, a nawet wskazany w przypadku wystąpienia bólów mięśniowo-stawowych. Dlaczego?

Dlaczego jest to bezpieczne?

W przeciwieństwie do innych form rehabilitacji, taping działa przede wszystkim na zewnętrzną warstwę skóry, z którą ma bezpośredni kontakt. Co prawda w sposób pośredni oddziałuje również na układ limfatyczny, mięśnie i stawy i przez to łagodzi ból i je odciąża w wielu przypadkach, to jednak jest to działanie wyłącznie pośrednie, które w żaden sposób nie będzie wpływało na rozwój dziecka w brzuchu matki czy też na organizm matki w tym zakresie.

Podsumowując, kinesiotaping może zniwelować wiele bólów związanych z okresem ciąży, których to nie można pozbyć się w inny sposób, tj. przy pomocy innej metody rehabilitacyjnej. Taping w okresie ciąży może być dobrym pomysłem i w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na sam rozwój dziecka. Nie powinniśmy się tym samy obawiać stosowania taśm w tym okresie.