Higiena dla osób, które mają problemy z poruszaniem się

Seniorzy oraz osoby, które mają problemy z poruszaniem się mają takie same potrzeby higieniczne jak ludzie zdrowi. Czasami potrzeby te są nawet większe. Trzeba jednak pamiętać, że wykonywanie czynności związanych z utrzymaniem czystości jest dość skomplikowane i często wymagają udziału asystenta.

Ważna samodzielność

Wszystkim pacjentom zależy na zdobyciu jak największej niezależności. Samodzielne zaspokajanie potrzeb fizjologicznych jest marzeniem wielu chorych. Korzystanie z kaczek, basenów lub pieluch dla dorosłych jest bardzo krępujące i wymaga pomocy drugiej osoby. Alternatywą jest krzeslo sanitarne (https://www.orteo.pl/likwidacja-barier/krzeslo-toaletowe). Jest to fotel z oparciami, który posiada podnoszoną klapę. Pod nim zamontowana jest wyjmowana miska, w której zbierają się nieczystości. Korzystanie z krzesła sanitarnego jest proste i nie wymaga dużego wysiłku. Jeżeli jest ono ustawione w dostępnym miejscu, to chory nie powinien mieć problemów z samodzielnym korzystaniu z niego.
Samodzielne załatwianie potrzeb fizjologicznych wpływa bardzo pozytywnie na psychikę pacjenta. Sprawia, że czuje się on mniej skrępowany, a co za tym idzie ma większe chęci do życia.

Samodzielny prysznic i toaleta

Na rynku dostępne są również wózki toaletowe. Podobnie jak krzesła sanitarne, mają otwór w siedzisku oraz klapę. Można spotkać modele, którymi można śmiało wjechać pod prysznic lub nad sedes. Zapewniają duży komfort przy zaspokajaniu potrzeb higienicznych.