Co warto wiedzieć na temat butów ortopedycznych i profilaktycznych?

Nie u każdego małego dziecka nauka chodzenia przebiega prawidłowo. Jeżeli dziecko ma wrodzoną wadę stóp, postawy, może wymagać wsparcia ze strony rehabilitanta i fizjoterapeuty, a także odpowiednich butów. Buty profilaktyczne i buty ortopedyczne to coś, co dziecku mającemu na przykład szpotawość stóp, może przepisać lekarz ortopeda.

Gdzie kupić buty profilaktyczne dla dzieci

Butów profilaktycznych (https://www.orteo.pl/buty-memo) i ortopedycznych nie kupimy w zwykłym sklepie obuwniczym. Warto o tym wiedzieć. Lepiej postawić na buty od dobrego producenta, który ma doświadczenie w tworzeniu tego typu rzeczy. To bowiem specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny. To może być śmiesznie, bo to przecież tylko buty, jednak w tej sytuacji rodzic może ubiegać się nawet o dofinansowanie do zakupu właśnie takich butów. Nigdy nie należy kupować ich używanych, nawet jeżeli cena jest zdecydowanie niższa. Dlaczego? Ponieważ każde dziecko ma inną wadę stóp. Noszenie butów sprawia, że ich wkładka dopasowuje się do stopy dziecka. Dlatego też, gdy inny maluch założy takie używane buty, może to pogłębić jego wadę stóp.

Przecież to tylko płaskostopie

Naprawdę nie należy lekceważyć żadnych objawów nieprawidłowego rozwoju stóp. Nawet zwykłe płaskostopie to bowiem coś, co w przyszłości może bardzo odbić się na zdrowiu i życiu człowieka. Dorośli ludzie z płaskostopiem bardzo często cierpią na przykład na silne bóle kręgosłupa i nie mogą zbyt długo chodzić. Dlatego od małego należy dzieciom pomagać, zapewniając im między innymi odpowiednie obuwie.