Dla kogo przeznaczone są pończochy uciskowe?

Przeznaczenie pończoch uciskowych staje się jasne, gdy przywoła się ich drugą nazwę, czyli pończochy przeciwżylakowe. Są one bardzo pomocne dla osób cierpiących na niewydolność żylną kończyn dolnych.

Co przyczynia się do wystąpienia niewydolności żylnej kończyn dolnych?

Już sam wiek sprawia, że ryzyko tego schorzenia rośnie. Można mieć do niego również predyspozycje genetyczne. Z kolei z tych czynników, na które ma się wpływ, ryzyko stanowi siedzący tryb życia oraz nieodpowiednie odżywianie. Dopiero aktywność fizyczna o częstotliwości 4-5 razy w tygodniu zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia. Warto jednak zaznaczyć, że nawet półgodzinny spacer jest już aktywnością fizyczną. Co do diety – należy wyeliminować z niej sól i pokarmy wysokim stopniu przetworzenia.

Dla kogo przeznaczone są pończochy uciskowe?

Pończochy przeciwżylakowe przede wszystkim posłużą osobom już cierpiącym na niewydolność żylną kończyn dolnych, ponieważ odpowiednio dobrane zapobiegają rozwojowi schorzenia.

Sprawdzą się one również profilaktycznie. Jeżeli wiemy o predyspozycjach genetycznych wystąpienia tego schorzenia albo prowadzimy typowo siedzący tryb życia, wówczas warto zawczasu sięgnąć po pończochy uciskowe.

Z uwagi na to różny stopień zaawansowania niewydolności żylnej kończyn dolnych u różnych osób pończochy przeciwżylakowe megamedic posiadają różną siłę ucisku. Z uwagi na to przed zdecydowaniem się na użytkowanie ich należy skonsultować to z lekarzem. Jeżeli chcemy zaopatrzyć się nie profilaktycznie, wówczas należy wybrać takie, których siła ucisku wynosi 8-14 mm Hg.

Pończochy uciskowe i nie tylko

Pończochy to najbardziej popularna forma produktów uciskowych, jednak istnieją również alternatywy. Na rynku dostępne są również rajstopy uciskowe, podkolanówki uciskowe oraz skarpetki uciskowe. Wybór powinien zależeć od potrzeb danej osoby.