Terapia powięziowa, czyli jak pomóc pacjentom odczuwającym ból
Tkanka powięziowa znajduje się we wszystkich częściach naszego ciała, ponieważ każda komórka jest otoczona właśnie przez powięź. Terapia mięśniowo-powięziowa to bardzo nowoczesna metoda fizjoterapii, którą wykorzystuje się w leczeniu stanów zapalnych stawów, bólu mięśni i stanów przewlekłego bólu.
Kiedy można zastosować terapię powięziową?
Terapię można zastosować u pacjentów w każdym wieku. Nadaje się zarówno do leczenia bólu ostrego, jak i przewlekłego. Krótko mówiąc – każdy pacjent przychodzący na rehabilitację z powodu bólu może skorzystać z tej terapii.
Na czym polega terapia mięśniowo-powięziowa?
Taśmy anatomiczne, które podtrzymują, regulują i pozwalają na ruch ciała, składają się z mięśni i powięzi. Poprzez wzajemne napięcie umożliwiają ruch i zmianę położenia ciała. Zgodnie z teorią, na której opiera się ta terapia, między tkankami mogą tworzyć się stany zapalne, czego skutkiem jest sklejanie się powięzi i mięśni. Przez zrastanie się tych struktur dochodzi do ograniczenia ruchomości stawów. Masaż powięzi ma na celu rozerwanie zrośniętych mięśni i powięzi.
Czy warto nauczyć się tej metody fizjoterapii?
Terapia mięśniowo-powięziowa umożliwia pomoc naprawdę wielu osobom. Pacjenci z reguły oceniają ją bardzo pozytywnie, dlatego zyskuje ona coraz większą popularność. Kurs terapii powięzi to propozycja przede wszystkim dla fizjoterapeutów, którzy chcą się dokształcać i poszerzać swoje kompetencje.