Parametry wózków inwalidzkich elektrycznych

Kupując wózek inwalidzki elektryczny, powinno się zwrócić uwagę na opisujące go parametry. To dzięki ich znajomości można porównać poszczególne modele oraz stwierdzić, który jest lepszy. Jakie parametry są szczególnie ważne w przypadku wózków?

Dopuszczalne obciążenie

Wózki inwalidzkie elektryczne mają określone przez producenta dopuszczalne obciążenie, jakie są w stanie przenieść i jakie nie uszkodzi ich konstrukcji. To bardzo ważny parametr, zwłaszcza jeśli osoba, która ma użytkować wózek cierpi na nawagę. Zbyt duży ciężar uszkodzi pojazd i uniemożliwi korzystanie z niego. Dopuszczalne obciążenie warto rozważać równocześnie z mocą silnika. Jeśli wózek może przenosić większą masę, to powinien też mieć silnik o większej mocy.

Promień zawracania

Ten parametr informuje nas, ile tak właściwie miejsca jest potrzebne, by wózek inwalidzki elektryczny mógł się obrócić. To szczególnie ważne w mniejszych mieszkaniach oraz, gdy wózek będzie użytkowany w komunikacji miejskiej. Trzeba się upewnić, czy zawrócenie nim pomiędzy dwoma rzędami siedzeń jest możliwe.

Rodzaj fotela

Nie jest to typowy parametr, ale jest to cecha wózka, która ma ogromne znaczenie dla komfortu jego użytkowania. Wózki elektryczne mogą mieć siedziska takie jak w klasycznych wózkach albo fotele przypominające gamingowe. Są one wysokie, zabezpieczają całą długość pleców, łącznie z karkiem. Są szczególnie wygodne i zapewniają komfort użytkowania. Równocześnie jednak zajmują dużo miejsca i nie zawsze korzystanie z nich jest możliwe.