Jak wybrać odpowiednią matę do ćwiczeń?

Trening w warunkach domowych to świetna alternatywa dla kosztownych zajęć zorganizowanych. Oprócz oszczędności w domowym budżecie, można zyskać również cenny czas – nie trzeba go tracić na dojazd na siłownię czy do klubu fitness. Jednak, aby ćwiczenia w domu były bezpieczne, trzeba zadbać o odpowiedni sprzęt.

Co będzie potrzebne do treningu w domu?

Ilość i rodzaj akcesoriów do treningu domowego to bardzo indywidualna sprawa, która uzależniona jest chociażby od poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej. Na sam początek wystarczy w zupełności dobra mata gimnastyczna, zwłaszcza jeżeli trening będzie wykonywany wyłącznie z obciążeniem własnego ciała.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maty?

Maty gimnastyczne różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale również grubością. Im mata będzie grubsza, tym lepszą amortyzację zapewni. Ważny jest również materiał z jakiego mata została wykonana. Im bardziej miękki on będzie, tym przyjemniejszy będzie trening. Maty do ćwiczeń powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju treningu. Przy lekkich ćwiczeniach rozciągających czy wzmacniających w zupełności wystarczą maty cienkie, które zapewniają odpowiednią izolację od podłoża, a przy tym po złożeniu nie zajmują zbyt wiele miejsca, więc są łatwe w przechowywaniu. Przy bardziej intensywnym treningu wymagającym lepszej amortyzacji lepiej jest zdecydować się na maty gimnastyczne wykonane z grubszego materiału.