Autoklawy – niezbędne narzędzia do pracy w gabinetach medycznych

Gabinety medyczne to miejsca, gdzie wykonywane są podstawowe i skomplikowane zabiegi, które wymagają niekiedy naruszenia skóry człowieka. Lekarze, pielęgniarki oraz sami pacjenci narażeni są na ryzyko zakażenia się bakteriami, wirusami oraz innymi patogenami. To ryzyko można zminimalizować stosując autoklawy – urządzenia przeznaczone do wykonywania procesów chemicznych, w tym do sterylizacji.

Wybór autoklawu medycznego

Obecnie do wyboru są różne autoklawy, które różnią się konstrukcją, wyposażeniem, pojemnością urządzenia. Do tego są one w stanie wytworzyć zróżnicowany reżim temperaturowy. Uwzględniając te dane, uda się dokonać wyboru autoklawu, który będzie spełniał postawione wobec niego oczekiwania. Do dyspozycji są te, które wykorzystują chłodzenie wody oraz powietrza. Autoklaw posiada najczęściej specjalny panel, który umożliwia jego sterowanie. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni program na panelu, aby proces sterylizacji się rozpoczął. Są to wysoce wydajne urządzenia, które swoim użytkownikom zapewniają niezawodność.

autoklawy laboratoryjne

Profesjonalne autoklawy do sterylizacji

Podstawą każdego autoklawu jest zbiornik, który posiada wzmocnione ścianki. W ten sposób zyskuje się pewność, że urządzenie będzie w stanie wytrzymać wytworzone ciśnienie. Przy jego pomocy można wysterylizować opatrunki chirurgiczne oraz narzędzia. W niektórych miejscach autoklawy przydają się do dezynfekcji zakażonego materiału oraz do niszczenia kultur mikroorganizmów chorobotwórczych. Ich wykorzystanie jest ogromne. Współczesne autoklawy są w stanie poradzić sobie z zadaniami do jakich zawsze zostają wyznaczone w gabinetach.