Fizjoterapeuta z akredytacją – co to oznacza?

Każda osoba poszukująca profesjonalnej pomocy ze strony fizjoterapeuty zastanawia się, w jaki sposób odnaleźć specjalistę, który będzie posiadał zarówno doświadczenie, jak i wiedzę z zakresu najlepszych technik diagnostycznych oraz terapeutycznych. Bez wątpienia jednym ze sposobów jest poszukiwanie fizjoterapeuty, który ukończył kursy z akredytacją PTF. Co warto wiedzieć na ten temat?

Profesjonalna pomoc

W powszechnej świadomości przyjmuje się, że uzyskanie akredytacji przez fizjoterapeutę lub przez placówkę świadczącą usługi fizjoterapeutyczne jest najlepszym dowodem poświadczającym wysoką jakość oferowanej pomocy. W większości przypadków jest to prawda, należy jednak pamiętać, aby zawsze wybierać specjalistów i placówki posiadających akredytację od renomowanych podmiotów.

Doskonałym tego przykładem jest akredytacja PTF (https://www.movuto.pl/kursy-dla-fizjoterapeutow-z-akredytacja-ptf), czyli świadectwo jakości wydawane przez Polskie Towarzystwo Fizjoterapeutów. Tego rodzaju świadectwo może być wydawane zarówno fizjoterapeutom kończącym akredytowane kursy, jak i placówkom zatrudniającym wysoce wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. Równocześnie warto mieć na uwadze, że brak akredytacji nie oznacza niskich umiejętności.

Akredytacja a wykonywanie zawodu

Wszyscy fizjoterapeuci przynależą do Krajowej Izby Fizjoterapeutów zajmującej się wydawaniem uprawnień do wykonywania zawodu. Oznacza to, samo członkostwo w KIF jest wystarczającym dowodem na potwierdzenie umiejętności ze strony fizjoterapeuty. Niemniej jednak, jak przyznaje sama Krajowa Izba Fizjoterapeutów, uzyskanie akredytacji może być traktowane jako dodatkowe potwierdzenie profesjonalizmu danego fizjoterapeuty.