Jak wybrać kształt i rozmiar poduszki ortopedycznej?

Poduszki ortopedyczne to coraz chętniej wybierane akcesoria do spania. Ich użytkowanie wspiera prawidłową kondycję kręgosłupa. Wykorzystanie takiego akcesorium może pomóc osobom doświadczającym przeciążenia kręgów szyjnych. Jest również zalecane jako profilaktyka wystąpienia takich objawów. Aby poduszka była efektywna, konieczny jest wybór odpowiedniego kształtu i rozmiaru przedmiotu. Jak znaleźć najlepszy model dla siebie?

Poduszka ortopedyczna – jaki kształt wybrać?

Wybór kształtu poduszki uzależniony jest od pozycji przyjmowanej w czasie snu. Osoby śpiące na boku powinny decydować się na produkty posiadające profilowanie w kształcie dodatkowego wałka. Ten fragment ma za zadanie wypełnić przestrzeń pomiędzy ramieniem a szyją. W ten sposób zapewnia kręgom szyjnym odpowiednie podparcie i ułożenie. Modele dedykowane osobom śpiącym na plecach są niższe i posiadają dodatkowe wgłębienie. Trudniejszym zadaniem jest dopasowanie poduszki dla śpiących na plecach. Takie egzemplarze są wyjątkowo cienkie. Bardzo często posiadają charakterystyczny kształt czteroramiennej gwiazdy.

Dobór odpowiedniego rozmiaru

Poduszka ortopedyczna powinna posiadać wymiary dopasowane do szerokości barków śpiącej na niej osoby. Najczęściej spotykanymi oznaczeniami grubości akcesoriów są rozmiary S, M i L. Aby wybrać odpowiedni model, należy zmierzyć szerokość jednego barku, od szyi do ramienia. Modele w rozmiarze S są dedykowane osobom, które osiągną wynik pomiaru mniejszy niż 10 cm. Średnie egzemplarze odpowiadają szerokości 10 – 19 cm. Rozmiarowi L przypisuje się wymiary większe niż 19 cm.

Dopasowanie kształtu i wielkości poduszki do zapotrzebowania jest wyjątkowo istotne. Odpowiednio dobrane akcesorium wpłynie korzystnie na jakość snu i kondycję kręgosłupa. Osobom doświadczającym silnych objawów zaleca się również konsultację z lekarzem.