Jak można kontrolować poziom ciśnienia i natlenienia krwi?

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi jest potrzebny do monitorowania na bieżąco stanu zdrowia. Otrzymane wyniki świadczą również o stanie naczyń krwionośnych w organizmie. Regularne mierzenie ciśnienia to działanie profilaktyczne ukierunkowane na zapobieganie chorobom serca i układu krążeniowego. Aby można było wykonywać to systematycznie, warto mieć w domu własny ciśnieniomierz.

Rzetelność pomiaru

W gabinetach lekarskich często stosowany jest ciśnieniomierz metodą odsłuchową z wykorzystaniem stetoskopu. Taka metoda pozwala na uzyskanie szerokiej skali pomiarowej zarówno u pacjentów z bardzo wysokim jak też bardzo niskim ciśnieniem. Do diagnozowania dzieci używany jest pediatryczny ciśnieniomierz naramienny lekarski. Dokładność pomiaru wynika również z umiejętności i doświadczenia personelu medycznego. Z użyciem klasycznego aparatu zegarowego nie jest możliwy samodzielny pomiar ciśnienia. Pod tym względem praktyczniejszy jest automatyczny aparat do mierzenia ciśnienia. Jest on prosty i wygodny w obsłudze. 

Właściwości użytkowe

ciśnieniomierz

Dla seniorów najbardziej odpowiedni jest elektroniczny ciśnieniomierz naramienny. Za pomocą jednego przycisku uruchamia się pomiar, a jego wynik ukazuje się na czytelnym wyświetlaczu. Na zagrożenie zdrowia wskazuje też niewłaściwy poziom saturacji krwi. Określenie tego wskaźnika umożliwia ciśnieniomierz z pulsoksymetrem, który obrazuje nasycenie tętniczej krwi tlenem. Jest to podstawowe badanie niezbędne do diagnozy chorób układu oddechowego. Osoby zaangażowane zawodowo najczęściej wykorzystują ciśnieniomierz nadgarstkowy. Można go zawsze mieć ze sobą w miejscu pracy, aby w określonym czasie wykonać pomiar. Sportowcy noszą na ręce zasilany bateriami ciśnieniomierz nadgarstkowy podczas ćwiczeń i treningów. Taki niewielki aparat do mierzenia ciśnienia pomaga w określeniu parametrów wysiłkowych.