Pulsoksymetry napalcowe – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Pulsoksymetr napalcowy medyczny to elektroniczne urządzenie mierzące saturację, czyli poziom nasycenia krwi tlenem. Parametr ten jest niezwykle istotny w diagnostyce i leczenie chorób układu krążenia oraz układu oddechowego. Jaki wybrać dla siebie i jak czytać wyniki? Wszystkiego dowiesz się z dalszych akapitów

Pulsokrymetr — parametry i normy

pulsoksymetr

Wiele osób przechodzących zakażenie covid-19 wspomaga się pulsoksymetrem dla monitorowania swojego stanu zdrowia. Prawidłowa saturacja powinna wynosić u przeciętnego człowieka co najmniej 95% lub 94% u osób starszych. Pulsoksymetry napalcowe pozwalają na sprawdzenie tego parametru po krótkim nałożeniu urządzenia na palec. Pomiar może trwać nieco dłużej, jeżeli nałożymy urządzenie na wychłodzony palec, ponieważ wtedy krew płynie w nim nieco wolniej. Jak czytać wyniki? Procentowa wartość sama ustabilizuje się i wyświetli na ekranie, a pulsoksymetr wyemituje odpowiedni sygnał dźwiękowy, jeśli okaże się alarmująco niska.

Pulksoksymetr dla seniora — jaki wybrać?

Wiesz już, czym jest pulsoksymetr, parametry i normy saturacji nie skrywają przed Tobą tajemnic. Z pewnością domyślasz się, że grupą ludzi, która najczęściej musi sprawdzać swój poziom nasycenia krwi tlenem, są osoby starsze, szczególnie narażone na niewydolności krążenia i układu oddechowego. Czym powinien charakteryzować się odpowiedni pulsoksymetr dla seniora?

Pulsoksymetr napalcowy medyczny zakupiony z myślą o osobie starszej musi mieć przede wszystkim duży i jasny wyświetlacz, z którego łatwo odczytać wyniki. Warto zainwestować w urządzenie, któremu naprawdę będzie można zaufać i unikać modeli o dokładności niższej niż 2%. Przed zakupem należy sprawdzić, czy wybrany pulsoksymetr posiada wpis do wyrobów medycznych.