Termometr bezdotykowy – nowoczesne urządzenie medyczne

Gorączka – niezbyt lubiana, ale nie można zapomnieć o tym, że jest to reakcja obronna organizmu na wirus, który chciałby przejąć człowieka w swoje władanie. W dawnych czasach, do pomiaru temperatury ciała użytkowane były termometry rtęciowe. Obecnie nadal można je spotkać, ale większą popularnością cieszy się termometr bezdotykowy, na podczerwień, który na dodatek ma elektroniczny wyświetlacz.

Nowoczesne termometry na podczerwień

Bezkontaktowy termometr na podczerwień zmienił spojrzenie na dotychczasową medycynę. Jak sama nazwa wskazuje – jest to takie urządzenie, które nie wymaga kontaktu fizycznego. Wystarczy tylko przytrzymać go na odległość ok. 5-15 cm nad skronią, aby móc dokonać pomiaru. Co więcej – wynik od razu pojawia się na elektronicznym wyświetlaczu, więc nie będzie trzeba na niedługo długo oczekiwać – jak to było w przypadku termometrów rtęciowych.

Zaletą tego typu modeli (bezkontaktowych) jest to, że jest on urządzeniem higienicznym. O ile modele rtęciowe należało po każdym zastosowaniu odkazić, o tyle tutaj tego nie trzeba robić. Wielu rodziców miało obawy, kiedy to dzieci brały do rąk termometry rtęciowe. Bezdotykowe modele termometrów są takimi urządzeniami, które odporne są nawet na wstrząsy mechaniczne.

Nie tylko na czole

termometr bezdotykowy

Warto dodać, że takie termometry z atestem medycznym są przystosowane do mierzenia temperatury nawet na powiece! Uwaga! Wszyscy ludzie przyzwyczajeni są do tego, że badanie powinno następować nad skronią. Okazuje się, że to powieka znajdująca się nad okiem, jest w stanie oddać rzeczywistą temperaturę ciała człowieka.

Jest to ważne – w szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę mocno rozpalone czoło malucha, które na dodatek mogło zostać przykryte włosami. Na powiece również można wykonywać badanie.