Meble laboratoryjne – na jakie warto postawić?

Funkcjonalne i ergonomicznie zorganizowane laboratorium musi być wyposażone w odpowiednie meble. Ich umiejętny dobór ma wpływ na efektywność i higienę wykonywanych tam czynności. Podpowiadamy, jakie meble powinny się znaleźć w każdym laboratorium.

Dygestorium laboratoryjne

Wymieniające podstawowe meble laboratoryjne od Renggli nie sposób nie zacząć od dygestorium. Najprościej rzecz ujmując jest to spora komora, która kształtem przypomina dużą szafę. Jej cechą charakterystyczną jest posiadanie podłączonego systemy wentylacji. Dygestorium zwiększa bezpieczeństwo pracowników laboratorium oraz redukuje koszty eksploatacyjne w pomieszczeniu. Zawarte w nich systemy nawiewu i wywiewu podwyższają komfort pracy i pozwalają na skuteczne filtrowanie powietrza.

meble laboratoryjne

Stoły i szafy do laboratorium

Kolejny niezbędny element wyposażenia laboratorium to stół. W zależności od potrzeb mogą występować w wersjach wolnostojącej lub zabudowanej z dodatkowymi szafkami. Tego rodzaju meble laboratoryjne powinny być wykonane z tworzyw odpornych na środki chemiczne i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Zazwyczaj są to taki materiały jak stal, szkło, polipropylen, żywica epoksydowa lub ceramika. Stoły mogą posiadać blat umożliwiający zamontowanie specjalistycznych nadstawek i dostawek powszechnie stosowanych w laboratoriach. Mebel laboratoryjny w postaci szafy może być wykorzystywany na wiele sposobów. W wielu przypadkach jest używany do przechowywania szkła i innych akcesoriów charakterystycznych dla tego typu pomieszczeń.