Kiedy warto kupić blat z żywicy epoksydowej?

Stworzenie komfortowej i bezpiecznej przestrzeni laboratoryjnej to pierwszy krok do sukcesu w badaniach. Dobrze przygotowane stanowisko pracy zapewnia wysoki komfort pracownikom laboratoryjnym. Jednym z kluczowych aspektów, o który trzeba zadbać, jest znalezienie odpowiedniego blatu, który sprosta wysokim oczekiwaniom.

Cechy dobrego blatu laboratoryjnego

W laboratorium należy posiadać blat, który będzie odporny na działanie wszystkich szkodliwych substancji, które będą poddawane badaniu. W wyniku nieostrożności mogą się one rozlać na blat i uszkodzić jego strukturę, a nawet wywołać pożar. Z tego powodu unika się blatów wykonanych z drewna. Te wykonane z naturalnego kamienia, szczególnie granitu, są trwałe, ale zbyt ciężkie. Warunki w laboratorium należy dostosowywać do obecnie prowadzonych badań, dlatego warto korzystać z lekkich blatów. Odpowiednim rozwiązaniem może być żywica epoksydowa. 

blaty z żywicy epoksydowej

Żywica epoksydowa – dobry materiał na blat laboratoryjny

Do produkcji nowoczesnych blatów laboratoryjnych wykorzystuje się żywicę epoksydową. Odpowiednio wykonany blat z żywicy epoksydowej jest odporny na kwasy oraz zasady, a także na uszkodzenia mechaniczne. Jego struktura nie zmienia się pod wpływem zmian temperatury, można więc na nim ustawić skrajnie gorący lub zimny pojemnik.

Zalety blatów z żywicy epoksydowej:

  • Niska waga
  • Wysoka wytrzymałość mechaniczna
  • Odporność na środki chemiczne
  • Uniwersalność

Chcąc stworzyć uniwersalne laboratorium, można wykorzystywać blaty, które posiadają obrzeża ułatwiające ich przenoszenie. Zabezpieczają one także przedmioty na blacie przed upadkiem na podłogę.