Kule ortopedyczne: które wybrać, aby spełniały swoje zadanie w stu procentach?

Przedmioty, którymi są kule ortopedyczne, są zazwyczaj zalecane przez lekarza osobom, które spotkała kontuzja kończyny, jej złamanie lub poważny zabieg operacyjny na niej wykonany. Często też z kul ortopedycznych korzystają osoby trwale niepełnosprawne ruchowo. Trzeba jednak odpowiednio dobierać rodzaj kul do schorzenia, które nas dotyka. Jak to zrobić? Odpowiedź poniżej!

Kule ortopedyczne: rodzaje

Wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje kul ortopedycznych. Są nimi kule łokciowe oraz pachowe. Te pierwsze wystarczą w przeważającej ilości przypadków, natomiast kule pachowe polecane są dla tych wszystkich, których dłonie nie są dostatecznie sprawne, aby poradzić sobie z używaniem kul innych niż pachowe. Sprawdzają się również wtedy, kiedy konieczne jest odciążenie danej kończyny, na przykład po urazie, operacji lub amputacji kończyny.

Ile kul: jedna czy dwie?

Rodzaj kul to nie wszystko, chodzi również o ich liczbę. Czasem wystarcza jedna, zazwyczaj jednak konieczne są dwie. Wszystko zależy od schorzenia i sytuacji chorego bądź osoby niepełnosprawnej. Ortopedzi mówią raczej o wykorzystywaniu dwóch kul, ponieważ takie rozwiązanie po prostu ułatwia chodzenie i opieranie się, a także zachowywanie odpowiedniej postury i nieobciążanie dodatkowo i tak już obciążonego chorobą ciała. Jeśli jednak kontuzja czy schorzenie nie jest zbyt intensywne i rozległe, jedna kula sprawdzi się bardzo dobrze. Zasada używania jednej kuli jest prosta: należy stosować ją w przeciwnej ręce do nogi, która uległa kontuzji.

Wysokość kul

Kolejnym ważnym parametrem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę, jest wysokość kul. Musi ona być dopasowana do wzrostu osoby chorej. Zbyt niskie lub zbyt wysokie kule będą nieporęczne, niewygodne, nieefektywne i całkowicie bezużyteczne w większości przypadków, dlatego pamiętajmy, aby dobierać je stosownie do wzrostu. Szeroka oferta w sklepie Megamedic.pl