Stabilizator nadgarstka – co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

Bez wątpienia ręce są niezwykle ważną częścią ciała, pomagającą nam niemal we wszystkich czynnościach codziennych. Właśnie z tego powodu są wysoce narażone na kontuzje i urazy, które mogą całkowicie zaburzyć normalne funkcjonowanie. Tu z pomocą przychodzą stabilizatory nadgarstka, które zapewnią mu odpowiednią ochronę i zabezpieczą przez kolejnym urazem zarówno w przypadku skręcenia czy zwichnięcia, jak i złamania.

Orteza na nadgarstek – zastosowanie

orteza na nadgarstek

Stabilizator nadgarstka zalecany jest przede wszystkim w sytuacjach, gdy nastąpił uraz tej części ciała lub gdy obszar ten objęty jest zapaleniem. Stosuje się go przede wszystkim w celu:

  • odpowiedniego zabezpieczenia nadgarstka i dłoni przed kolejnym, ewentualnym uszkodzeniem;
  • zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu leczenia i rehabilitacji;
  • złagodzenia bólu i podniesienia komfortu pacjenta.

Usztywniacz na rękę i kciuk – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W zależności od rodzaju i stopnia uszkodzenia nadgarstka lekarze zalecają stosowanie różnych typów stabilizatorów. W przypadku lekkich urazów zazwyczaj stosowane są stabilizatory miękkie, zapewniające większą swobodę ruchów i wyższy komfort użytkowania. Poważne urazy wymagają zastosowania stabilizatora wyposażonego w szynę, która odpowiednio ustabilizuje nadgarstek oraz kciuk, zapewniając maksimum bezpieczeństwa.

Niezależnie od tego, który rodzaj stabilizatora zaleci ci ortopeda, przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii i parametrów:

  • materiał, z którego został wykonany usztywniacz (poziom wchłaniania i odprowadzania wilgoci, hipoalergiczność, utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała);
  • sposób nakładania dostosowany potrzeb pacjenta (wsuwany, zapinany na rzep);
  • trwałość i jakość wykonania;
  • rozmiar (usztywniacz na rękę i kciuk powinien być idealnie dopasowany, aby mógł spełniać wszystkie swoje funkcje).