Przeznaczenie eksykatorów

Eksykator to urządzenie, które usuwa parę wodną z zamkniętej przestrzeni. Stosowany jest głównie w laboratorium do usuwania pary wodnej z próbki, zwykle w postaci powietrza. Eksykatory są zwykle wykonane ze szkła, metalu lub plastiku i często mają kształt dzwonka z otworem u góry.

Do czego służy eksykator?

Eksykator jest umieszczany nad próbką, a następnie jest podgrzewany lampą grzewczą lub płytą grzejną, która powoduje uwolnienie pary wodnej do eksykatora. Temperatura próbki wzrośnie aż do osiągnięcia 100°C, a następnie skondensuje się w kropelki cieczy, które wpadają przez otwór w górnej części dzwonu, gdzie można je zebrać do analizy lub wyrzucić.

Zastosowanie eksykatorów

Eksykatory są używane w laboratoriach do usuwania wody z cieczy. Są one zazwyczaj wykonane ze szkła i występują w wielu kształtach i rozmiarach.

eksykator do profesjonalnego laboratorium

Pozwalają usunięcie powietrza z cieczy w eksykatorze, co zapobiega parowaniu i kondensacji. Eksykator jest następnie uszczelniany poprzez wyjęcie zatyczki lub korka z jego dolnego otworu, tak aby można go było umieścić na odpowiedniej powierzchni.

Jeśli chodzi o sprzęt laboratoryjny, eksykatory są koniecznością. Służą do usuwania wilgoci z powietrza w laboratorium lub zakładzie produkcyjnym. Na rynku dostępna jest szeroka gama eksykatorów, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Eksykatory są używane do procesu suszenia lub usuwania wilgoci z substancji, takiej jak roślina, żywność lub substancja. Służy do konserwacji materiałów i zapobiegania rozwojowi drobnoustrojów.

Eksykatory są powszechnie stosowane w laboratoriach, szpitalach i fabrykach. Często występują w różnych rozmiarach i kształtach, a niektóre mają wiele komór lub sekcji do różnych celów.