Materace na odleżyny

Odleżyny to powikłania, których pielęgniarki i opiekunowie osób chorych starają się uniknąć jak ognia. Niestety odleżyny to zmiany skórne niezwykle bolesne, a ponadto trudne do wyleczenia. Dobrej jakości materac przeciwodleżynowy może poprawić jakość życia chorego oraz usprawnić opiekę nad nim.

Czy materace przeciwodleżynowe działają?

Specjalistyczny materac ma za zadanie nie dopuścić do ucisku materiału na ciało pacjenta w sposób ciągły. Materace przeciwodleżynowe https://www.orteo.pl/materace-przeciwodlezynowe przede wszystkim równomiernie rozkładają ciężar ciała na całej powierzchni łóżka. Dzieje się tak dzięki zamontowanym specjalnym komorom z powietrzem. Bez takiego sprzętu nie mogą obejść się:
– szpitale,
– hospicja,
– domy opieki,
– placówki opieki zdrowotnej.

Jaki materac kupić?

Kupno materaca najlepiej skonsultować z lekarzem. Na rynku jest całkiem spory ich wybór. Znajdziemy również wiele rodzajów takich materaców. Najpopularniejsze są materace zmiennociśnieniowe, które złożone są z niewielkich komór naprzemiennie wypełniających się powietrzem. Nie zawsze jednak taki materac wystarcza. Dla chorych, którzy borykają się już z uciążliwymi odleżynami wysokiego stopnia i osób otyłych lepiej sprawdzą się materace rurowe. W tym przypadku istnieje możliwość wyjęcia komory pod raną, co jest świetną opcją przy powstałych już odleżynach. Na rynku dostępna jest niezliczona ilość modeli materaców przeciwodleżynowych, zróżnicowane są również ceny. Czasami można jednak wystarać się o zwrot kosztów za taki sprzęt poprzez MOPS lub NFZ.