Apteczki medyczne dla zakładów pracy i ich wyposażenie

Pracodawca powinien zapewnić pracownikom bezpieczne warunki, w których można wykonywać swoje zawodowe obowiązki. Dlatego właśnie w każdym zakładzie pracy nie powinno zabraknąć odpowiednio wyposażonej apteczki. Jakie środki powinny się w niej znaleźć?

Zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym w każdych warunkach to podstawa

Szybkość reakcji oraz zdecydowane i przemyślane działania są bardzo istotne podczas udzielania pierwszej pomocy. Niespodziewane wypadki, zasłabnięcia, skaleczenia i wiele innych sytuacji, które zagrażają zdrowiu i życiu mogą wydarzyć się wszędzie i o każdej porze dnia. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić niezbędne narzędzia do radzenia sobie w takich przypadkach. Apteczka powinna być stałym elementem każdego mieszkania, placówki edukacyjnej, samochodu i plecaka podróżnego. Nie może jej zabraknąć również w zakładach pracy.

apteczki dla zakładów pracy

Apteczki dla zakładów pracy – o jakich wytycznych należy pamiętać?

Choć polskie prawo nie określa tego, jakie produkty lecznicze powinny znaleźć się w apteczkach zakładowych, warto wiedzieć, do jakich zasad się stosować, by zapewnić pracownikom jak najlepszą opiekę. Po pierwsze, apteczki medyczne dla zakładów pracy powinny być wyraźnie oznaczone – tak, by każdy mógł ją zauważyć i nie mieć wątpliwości, po co jest. W miejscach, w których znajdują się apteczki powinien widnieć symbol białego krzyża na zielonym tle.

Liczba apteczek, które znajdują się w zakładzie pracy, powinna odpowiadać wielkości firmy oraz być dostosowana do tego, ile osób jest zatrudnionych. W małym biurze wystarczy jedna apteczka, w wielkiej hali produkcyjnej niezbędnych jest już kilka.

Apteczki dla zakładów pracy zwykle wyposażone są w niezbędne środki opatrunkowe (m.in. bandaże i plastry) oraz farmakologiczne (m.in. tabletki przeciwbólowe). Przydają się także niektóre akcesoria – np. nożyczki i termometr.