Szafy laboratoryjne – niezbędne wyposażenie każdego laboratorium

Szafy laboratoryjne to niezbędne wyposażenie każdego laboratorium. Służą do przechowywania różnego rodzaju sprzętu i substancji chemicznych, a także do izolowania tych substancji od środowiska zewnętrznego. W artykule przedstawimy różne rodzaje szaf laboratoryjnych oraz ich przeznaczenie.

Rodzaje szaf laboratoryjnych

  • Szafy chłodnicze — przeznaczone do przechowywania substancji chemicznych w warunkach niskiej temperatury.
  • Szafy mroźnicze — przeznaczone do przechowywania substancji chemicznych w warunkach bardzo niskiej temperatury, często wykorzystywane do przechowywania próbek biologicznych.
  • Szafy do przechowywania odczynników — przeznaczone do przechowywania różnego rodzaju odczynników chemicznych, zapewniając ich bezpieczeństwo i ochronę przed wilgocią oraz światłem.
  • Szafy do przechowywania sprzętu — przeznaczone do przechowywania różnego rodzaju sprzętu laboratoryjnego, takiego jak pipety, probówki itp. Zapewniają one bezpieczeństwo i ochronę sprzętu przed uszkodzeniem.
  • Szafy bezpieczeństwa — przeznaczone do przechowywania substancji chemicznych i sprzętu, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, takie jak substancje radioaktywne czy wysokiego ryzyka. Zapewniają one odpowiedni poziom ochrony przed ewentualnymi wyciekami lub wybuchami.
szafka laboratoryjna

Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem szafy laboratoryjnej

Ważne jest, aby szafy laboratoryjne były odpowiednio oznakowane i zgodne z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i ochrony środowiska oraz zakupione przez sprawdzonych producentów(więcej na: https://danlab.pl/nasze-produkty/meble-i-dygestoria/meble-laboratoryjne/szafki-laboratoryjne-mobilne-rl6/) . Dzięki temu można zapewnić bezpieczeństwo pracownikom laboratorium oraz chronić środowisko przed ewentualnymi skutkami awarii lub wycieków substancji chemicznych.