Chrom w tabletkach – czy działa na odchudzanie?

Chrom w tabletkach to popularny suplement diety osób odchudzających się. Nie bez powodu, pierwiastek ten ma wiele korzyści, które korzystnie wpływają na przemianę materii. Suplementacja chromu polecana jest przez dietetyków, lecz warto wiedzieć, że jego nadmiar może organizmowi zaszkodzić. Istnieje wiele teorii o tym pierwiastku, które warto znać.

Chrom – lek na odchudzanie

Na początku warto zwrócić uwagę na rodzaj. Warto sięgać po chrom organiczny, ponieważ inny wchłania się zdecydowanie słabiej. Jest to niezbędny element w diecie, który ma wpływ na wiele czynników. Działanie chromu wpływa na:

  • wydzielanie cytokin zapalnych,
  • proces antyoksydacyjny,
  • zamniejszanie stężenia cholesterolu we krwi,
  • utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi.

Chrom w tabletkach to suplement, który warto stosować w przypadku gdy nie dostarczamy jego odpowiedniej ilości do organizmu podczas zwyczajnych posiłków. Nie należy też przesadzać z jego dostarczaną ilością, bo może mieć to szkodliwe konsekwencje.

chrom w tabletkach

Chrom na odchudzanie – suplementacja

Chrom pomaga w zrzucenie zbędnych kilogramów głównie przez regulację poziomu cukru we krwi. Warto mieć jednak na uwadze, że stosowanie chromu w tabletkach to tylko jedna ze składowych procesu odchudzania. Tabletki z zawartością chromu powinny być zażywane tylko w przypadku, gdy ten mikroelement nie jest dostarczany w diecie. Bezpieczna dawka chromu dostarczana z pożywieniem dla osób dorosłych to od 50 do 200 µg na dobę. Inaczej jest u osób, które cierpią na zaburzenia tolerancji glukozy. Dawka wtedy jest większa, a mianowicie od 400 – 600 µg na dobę. Najlepszy źródłem tego mikroelementu jest pożywienie, przez co można uniknąć stosowania go w tabletkach na odchudzanie. W jakich produktach występuje chrom? Lista jest bardzo długa, ale przede wszystkim znajduje się w drożdżach pełnoziarnistym pieczywie, kurzym oraz indyczym mięsie, rybach oraz owocach morza, groszku zielonym, brokułach, a także w podrobach i gruboziarnistych kaszach. Tabletki z chromem to tylko uzupełnienie jego poziomu, który powinien być zaspokojony głównie przez zróżnicowaną dietę.